Belgyógyászati vizsgálatok során a belső szervek működését vizsgáljuk, melyhez részletes kórelőzményt veszünk fel és fizikális vizsgálatot végzünk. Sok esetben kiegészítő műszeres vizsgálatokra is szükség lehet (pl.: ultrahang, röntgen vérvizsgálat, gyorstesztek), valamint az elváltozást mutató területről történő mintavételre (citológia, bőrkaparék, szövettan).
Az ultrahang készüléknek a belgyógyászati kivizsgálásban fontos szerepe van, segítségével a szervek alakjáról, nagyságáról, szerkezetéről is átfogó képet kapunk.
A vemhesség megállapításában és a magzatok számának meghatározásában is gyakran használjuk, mely nem károsítja sem a kutya, sem a magzat szöveteit.
A röntgenvizsgálat gyors és hatékony eljárás, ami lehetővé teszi a diagnózis felállítását.
Az röntgenkészülék segítségével részletes képet kapunk a csontos képletekről, törésekről, daganatokról, ízületi problémákról vagy más belső szervi elváltozásokról.
A műtét előtt az állatot alaposan átvizsgáljuk, vérvizsgálatot készítünk. A műtéti területen a szőrt lenyírjuk és alapos fertőtlenítést végzünk. A műtét során infúziót folyamatosan adagolunk, a fájdalomcsillapítást a műtét előtt megkezdjük, majd a műtét alatt és után fenntartjuk. Az állatot a beavatkozás során monitorozzuk. Az ébredező állatot a teljes ébrenlétig felügyeljük. A tulajdonost az otthoni teendőkről részletesen tájékoztatjuk.
Szemészeti vizsgálat során megvizsgáljuk a szem környékét, a szemgolyó elülső és hátulsó szegmensét, valamint különböző látáspróbákat és reflexvizsgálatokat végzünk.
Rendelőben elérhető diagnosztikai eszközök/módszerek: Tono-Vet szemnyomásmérő, ophtalmoszkóp a Schirmer könnyteszt, Fluoreszcein próba.
A labordiagnosztika nagyban hozzájárul a kisállatok betegségeinek diagnosztizálásához és kezeléséhez. Vérvizsgálatok, vizeletvizsgálatok, bélsárvizsgálatok és egyéb speciális tesztek segítségével részletes információkat nyerünk a kisállatok egészségi állapotáról. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy hatékony terápiás kezeléseket végezzünk.
Fogkövesség jellemző tünetei közé tartozik a kellemetlen szájszag, a fogak elszíneződése, valamint a keményebb konzisztenciájú anyag lerakodása a fogakon, elsősorban az ínyhez közel.
Hosszú ideje fennálló fogkövesség a fogíny gyulladásához, vagy akár fogak elvesztéséhez vezethet. A szájüregi és a fog körüli gyulladásos gócból a vérkeringésbe baktériumok juthatnak, melyek további szervi betegségeket okozhatnak.
A fogkő eltávolítása altatásban egy ultrahangos depurátorral történik. Ezzel egyidejűleg javasoljuk, a rossz vagy letört fogak eltávolítását.
A kötelező és ajánlott vakcinázás célja, hogy megelőzze a súlyos betegségeket és csökkentse a fertőzési kockázatokat. Oltás előtt az állatot megvizsgáljuk. Kizárólag csak egészséges állat oltható. A kötelező és ajánlott vakcinázásokról a rendelőben teljeskörű tájékoztatást kapnak.
A kisállatpraxis mikrochipes állatjelölés és állatútlevél kiállítás szolgáltatása hozzájárul a kisállatok biztonságához és könnyebb azonosíthatóságához, különösen utazások során.
A mikrochipes állatjelölés egy kis méretű, steril mikrochip beültetését jelenti az állat bőre alá, a nyak bal oldalán. Ez a mikrochip egy egyedi azonosító számot tartalmaz, amely segít az állat tulajdonosának azonosításában, ha az állat elveszett/elkóborolt.
Az állatútlevél kiállítása lehetővé teszi a kisállatok számára a nemzetközi utazást. Az állatútlevél egy hivatalos dokumentum, amelyben az állat oltási és egészségügyi adatai, valamint az állat tulajdonosának információi szerepelnek. Ez a dokumentum szükséges, ha az állatot külföldre szeretné vinni, és az egészségügyi hatóságoknak igazolást kell kapniuk arról, hogy az állat megfelelően oltott.
A lovak egyik leggyakoribb belgyógyászati betegségei közé az emésztőszervi betegségek tartoznak, melynek számtalan oka lehet. Vizsgálatok során a belső szervek működését vizsgáljuk, melyhez részletes kórelőzményt veszünk fel és fizikális vizsgálatot végzünk. Sok esetben kiegészítő műszeres vizsgálatokra is szükség lehet (pl.: ultrahang, endoscop).
A labordiagnosztika is nagyban hozzájárul a lovak betegségeinek diagnosztizálásához és kezeléséhez. Vérvizsgálatok, vizeletvizsgálatok, bélsárvizsgálatok segítségével részletes információkat nyerünk a lovak egészségi állapotáról. Ez lehetővé teszi számunkra, hogy hatékony terápiás kezeléseket végezzünk.
A sántaságvizsgálat lógyógyászati ellátásban kiemelt fontosságú szerepet tölt be.
A sántaság okának a felderítésére modern röntgen és ultrahangkészüléket használunk.
A röntgenvizsgálat a lógyógyászatban egy kritikus fontosságú diagnosztikai eszköz, amely lehetővé teszi a ló csontos képleteinek részletes vizsgálatát és az esetleges betegségek, sérülések azonosítását. A vizsgálatokat egy modern röntgenkészülékkel végezzük, amely rendkívül gyors és hatékony módszer.
A lógyógyászatban a fogászati ellátás, a fogak rendszeres ellenőrzése elengedhetetlen a lovak egészségi állapotának biztosításához és a szájüregi problémák megelőzéséhez. Fogászati ellátás során alaposan megvizsgáljuk a lovak fogait, valamint szájüregét az esetleges nyálkahártyasérülések végett.
Szájüregi probléma esetén romlik a takarmány felvétele és hasznosulása. Főbb tünetek: súlyvesztés, fejrángatás lovaglás közben, takarmány a szájüregből kiesik, nehezebb rágás.
Lovaknak a leggyakrabban alkalmazott vakcinái közé tartoznak: influenza, tetanusz, herpesz és nyugatnílusi encephalitis elleni oltás.
A parazitaellenes kezelések lógyógyászatban kiemelt jelentőségűek. Rendszeres féreghajtó készítmények adagolásával segítenek eltávolítani a lovak emésztőrendszerében élősködő férgeket. Parazitaellenes kezelések hatékonyságának érdekében fontos a megelőző intézkedések, például a trágyakezelés, valamint a legelők rendszeres tisztítása. Ezek a tevékenységek csökkentik a paraziták környezeti terhelését és minimalizálják a lovak fertőzési kockázatát. Bélsárvizsgálat jelentős szereppel bír a kezeléseket megelőzőleg.
Lovaknak a leggyakoribb belső parazitái a kis fonálférgek (Cyathostoma), nagy fonálférgek (Strongylus), galandférgek (Anoplocephala), gyomorférgek (Gasterophilus), orsóférgek (Parascaris), hegyesfarkú féreg (Oxyuris), tüdőférgek (Dictyocaulus).